Juureravi mikroskoobiga

Hambaravi tehnoloogia areneb pidevalt. Paremad abivahendid tagavad patsiendile parima võimaliku ravi ning mikroskoop toob vajalikku täpsust eelkõige juureravidesse.

Mikroskoobi suurendus ja valgusjõud aitavad juureravis tuvastada väikseid ja õhukesi juurekanaleid ja pragusid, mis on palja silmaga varjatud.

Kui tööpiirkonnast saadakse piisavalt täpne pilt, jääb tarbetu ravi ära,” ütleb juureraviga tegelev arst ehk endodont “Eriti eakatel on sageli juurekanalid ahenenud, mistõttu on ravi raskendatud.“

Mikroskoobi abil saab ravi suunata täpselt õigesse piirkonda
Mitte ainult endodondi tööriist
Mikroskoop on abivahendiks ka muudes hambaravi valdkondades. Näiteks on see väga kasulik hamba täidisel või eemaldamisel. Samuti on mikroskoopi võimalik kasutada näiteks proteesimisel, kirurgias ja kaarieseravis.

Hambapulbi ehk pulbi põletiku põhjuseks on enamasti ravimata, kaugelearenenud hambakaaries. Hambapulbi põletikku ravitakse tavaliselt juureraviga. Põletikuline kude eemaldatakse mehaaniliselt, juurekanalid desinfitseeritakse ja töödeldakse kohaliku ravimiga. Juureravi nõuab tavaliselt mitut ravivisiiti. Lõpuks täidetakse töödeldud juurekanali õõnsus ja hammas paigatakse või kroonitakse.

Miks hambapulp muutub põletikuliseks?

Pulbipõletiku ehk pulpiidi ehk pulpiidi põhjuseks on enamasti ravimata, kaugelearenenud hambakaaries. Sügavast õõnsusest pärit bakterid võivad jõuda tavaliselt steriilsesse hambapulpi.

Pulbipõletiku põhjusteks võivad olla ka näiteks hamba ulatuslik lõhenemine, tugev löök hambale, tugev lisahammustuspinge või pulbile levinud hamba kinnituskudede põletik.

Hambapulp sisaldab sidekude, veresooni ja närve. Pikaajalise põletiku tagajärjel võivad kuded hävida, s.t minna osaliselt või täielikult gangreeni ehk nekroosi ning põletik levida juure ümbrusesse.

Millised on pulpiidi sümptomid?

Hambapulbi põletik on kõige levinum hambavalu põhjus. Põletiku algstaadiumis on hambas tunda tuikavat valu, mida tavaliselt süvendab külm. Põletiku süvenedes on valu sageli intensiivne ja kiirgav ning kuumus võib sümptomeid süvendada. Põletikuga kaasnevad mõnikord ka üldised sümptomid, näiteks palavik.

Mõnikord võib pulbipõletik kulgeda üsna asümptomaatiliselt. Seejärel võib põletik levida üle juureotsa hammast ümbritsevasse luusse ning seda märgatakse alles hiljem kas sümptomite ilmnemisel või hambumuse röntgenuuringu leiuna.

Kuidas toimub juureravi?

Kaariese hamba südamikkude on põletikuline, juuretipu piirkonnast on põletiku tagajärjel luu kadunud, mis on näha röntgenpildil. Hammast uuritakse, tehakse röntgen, vajadusel tuimestatakse.
Hamba krooniossa puuritakse avaus, et pääseda ligi südamikuõõnsusele ja juurekanalitele.

Hamba ümber asetatakse kumm, mis kaitseb seda sülje eest ja ei lase raviainetel suuõõnde sattuda. Juurekanalid puhastatakse juureraviks mõeldud instrumentidega ja loputatakse baktereid hävitavate loputusvahenditega.

Vajadusel täidetakse puhastatud juurekanalid enne lõplikku täitmist 1–3 nädalat bakteritsiidse ravimiga ja tehakse peale ajutine koht. Juureravi läbinud hammas praguneb tavapärasest kergemini ja seetõttu tuleb tugeval hammustamisel olla ettevaatlik.

Hamba juurekanalid on tihedalt täidetud kummise juuretäitematerjaliga.
Lõpuks paikatakse või kroonitakse juurtega töödeldud hammas. Vajadusel paigaldatakse juurekanalisse klaaskiust tihvt, et koht kindlamalt paigal püsiks. Kui bakterid on juurekanalitest eemaldatud, paraneb ka põletikust tekkinud luumuutus ning piirkonda kasvab uus luu.
Mõnikord ei ole võimalik põletikku juureraviga eemaldada, vaid see jätkub ja kordub kas hamba sümptomina või kroonilise sümptomiteta põletikuna. Selle põhjuseks on bakterite ebaõnnestunud eemaldamine juurekanalitest ja nende taassisenemine juurekanalitesse näiteks hambakaariese või lekkiva koha kaudu.

Põletiku ravi võib nõuda mitut visiiti. Tagahammastel on tavaliselt vähemalt kolm juurekanalit, mistõttu nende juureravi võtab rohkem aega kui ühejuursete esihammaste puhul.
Mõnikord on aga põletik nii kaugele arenenud, et hammast juureraviga enam säilitada ei saa ja kõige parem on see eemaldada.
Piimahamba pulbi põletikku ravitakse kas osalise juureravi või hamba väljatõmbamisega.

Juureraviks kulub reeglina 2-4 visiiti kuna see on keeruline ja aeganõudev.
Seda eriti juhul, kui tegemist on mitmejuureliste hammastega või kõverdunud
juurekanalitega. Ravitav hammas võib raviperioodi ajal olla tundlik.
Ravi õnnestumisest võime rääkida alles ca 1 aasta möödumisel.

Mikroskoobiga juureravi komplekshind sisaldab:röntgenpilte s.h. 3D , juurekanalite avamist, ravimit, tuimestusi, pre endo ülesehitust, juurekanalite kuumtäitmist ning lõpetuseks uut täidist.

Ühe juurekanaliga hamba juureravi/ümberravi  350.- /450.-

Kahe juurekanaliga hamba juureravi/ümberravi 480.-/550.-

Kolme või  enama juurekanaliga hamba juureravi/ümberravi 600.-/650.-

 

Broneeri aeg: Dr. Inna Korpan

Broneeri aeg: Dr.Viktoriia Gryshchenko

juureravi pilt