Hambaravi

Muud teenused

Laste hambaravi

Kuni 19 aastastele lastele on hambaravi meie kliinikus TASUTA, tasuda tuleb ainult visiiditasu 5€.

Lapse hambad vajavad pidevat hoolt kodus ning regulaarset hambaarsti ja suuhügienisti kabineti külastust. Isegi kui lapse hambad on korras, tasub võimalike probleemide ennetamiseks regulaarselt hambaarsti külastada. Kui laps käib algusest peale lapsesõbraliku hambaarsti juures, on vastuvõtul käimine meeldiv ja hammastega seonduvaid hirme ei teki.

Erinevad hambumusega seotud probleemid on lastel üsna sagedased ning nõuavad sageli ortodontilist ravi ja eri-hambaarsti visiiti. Hammaste ja lõualuude traumad on lasteõnnetuste esiviisikus.

Igemepõletik ja hambakivi on samuti levinud probleemid. Teisest küljest on ulatuslik kudede hävimine hamba kinnitumisel haruldane. Pärilikud tegurid mõjutavad ka seda, millised hambad lapsel on. Suuremat rolli mängib aga see, kuidas igapäevaelus hammaste ja kogu suu eest hoolt kantakse.

Probleemide vältimiseks peaks laps juba varakult harjuma hammaste pesuga kaks korda päevas. Lisaks kindlasti ka regulaarsed  hambaarsti visiidid.

Korduma kippuvad küsimused laste hambaravi kohta

Millal peaks alustama lapse hambapesu?

Lapse hambaid tuleks hakata pesema siis, kui esimene hammas tuleb. Paljudele lastele meeldib ka oma hambutut suud pehme harjaga harjata. Laps võib hakata ise hambaid pesema umbes 3-aastaselt. Ka siis lasub vastutus hammaste puhastamise eest aga lapsevanemal.

Laps peaks harjuma regulaarselt hambaid pesema. Vanemate endi eeskuju on siinkohal parim vahend, sest eriti väikestele lastele meeldib oma vanemate ja vanemate õdede-vendade tegemisi matkida.

Milline on soovitatav hambapasta kasutamine väikelastele?

Praeguste soovituste kohaselt võivad alla kolmeaastased lapsed kasutada hammaste pesemiseks väikest kogust madala fluoriidisisaldusega hambapastat kaks korda päevas. 3–5-aastastele lastele soovitatakse mõlemal päevaharjamisel väike kogus väikese fluorisisaldusega hambapastat (1000–1100 ppm fluori), mis on lapse väikese sõrme küüne või hernetera suurune.

Mis siis, kui laps neelab kogemata hambapastat?

Väikelaps ei saa vältida osa hambapasta allaneelamist, mistõttu on erinevas vanuses lastele antud erinevad juhised hambapasta kasutamise koguse ja fluorisisalduse kohta. Kui neid  juhiseid järgitakse, jääb lapse poolt allaneelatud fluoriidi kogus ohutule tasemele.

Millises vanuses võib laps ise hambaid pesta?

Laps võib hakata iseseisvalt hambaid pesema umbes 10-aastaselt. Hammaste harjamine nii, et hambad saaksid tõesti kõigilt pindadelt puhtaks saanud, on üsna nõudlik töö. Kui laps oskab korralikult käsitsi kirjutada, piisab hambapesuks ka käe peenmotoorikast. Täiskasvanu peaks aga harjamistulemust regulaarselt kontrollima.

Millal piimahambad välja kukuvad?

Tavaliselt hakkavad esimesed piimahambad lõikuma siis, kui laps on 5-7-aastane. Samas on normaalne, et hambad lõikuvad ka hiljem. Pärast lapsepõlve muutuvad piimahambad jäävhammasteks. Tavaliselt on 20 piimahammast ja 32 jäävhammast, sealhulgas tarkusehammas.

Kuidas vältida hammaste lagunemist lapsel?

Lastel kehtivad hammaste lagunemise ennetamisel samad reeglid kui täiskasvanutel – tervislik toitumine ja hea enesehooldus on võtmetähtsusega. Mida hiljem hakkab laps magusat sööma, seda suurem on tõenäosus, et ta kaariesest pääseb.

Kas lagunenud piimahambaid saab ravida?

Hammaste lagunemist mõjutavad mitmed erinevad tegurid. Hea suutervise juures on kõige olulisemad toitumine, hammaste harjamine ja fluori tarbimine. Juba tekkinud hammaste kahjustusi saab ravida igas vanuses lastel.

Mida teha, kui lapsele pole võimalik hambaravi protseduure teha?Erinevad käitumishäired, autism jne. 

Mõnikord pole võimalik lapsele raviprotseduure teostada või on ravi lapse vanuse kohta liiga ulatuslik. Sel juhul on üheks võimaluseks hambaravi narkoosis või sedatsioonis, mis on ohutu ja tõhus ravimeetod.

Hambaarst lastele: Dr. Piret Schults, Dr. Laila Luisk, Dr. Kaire Märtin, Dr.Inna Korpan