Suurema hambakahjustuse korral, hamba vale asendi või trauma tagajärjel võib osutuda vajalikuks hammaste, eriti tarkusehamba kirurgiline eemaldamine. Tänu tuimestusele on hamba eemaldamine valutu protseduur põhjustades vaid minimaalset ebamugavust.
Hamba eemaldamine võib olla ainuke võimalus, kui hammas on tugevalt
kahjustatud, lagunenud või põletikuline ja seda ei ole võimalik
taastada.
Sageli eemaldatakse hammas, kui:
hammas on nii kõvasti lagunenud, et seda ei saa parandada.
hammas on tugevalt mõranenud, näiteks igemepiirist allpool.
hamba kinnituskoed ja luutugi on hävinud ning hambal on kaugele arenenud parodontiit.
tarkusehammas jääb osaliselt või täielikult lõikumata.
ortodontilises ravis ei mahu hambad ritta.
juureravi ei anna soovitud tulemust
Hammast saab eemaldada kas tavapäraselt ilma operatsioonita või operatsiooniga. Hamba eemaldamise viisi mõjutavad selle asukoht, asend, ümbritsev luu, juure kuju ning hambakrooni ehk hamba nähtava osa seisund.
Enne hamba eemaldamist hambaarst küsib ka täpsemaid küsimusi. Vajadusel tehakse röntgenpilt või pildid, kus on näha kõiki hambaid ja lõualuud. Hambaarst vaatab suu ja eemaldatava hamba üle ning koostab ekstraheerimisprotseduuri plaani. Röntgenpildi abil on näha eemaldatava hamba juurte täpne asukoht, asend ja kuju. Lisaks saab uurida eemaldatava hamba kaugust siinusest ja lõualuud läbivaid närve.
Kui hammas on täielikult lõikunud, siis eemaldatakse see tavaliselt tavapärase
tehnikaga, s.o ilma operatsioonita. Sel juhul lõigatakse väikese käsiinstrumendiga läbi hammast igemekoes hoidvad niidid, misjärel liigutatakse hammast õrnalt spestiaalse instrumendiga. Lõpuks tõmmatakse hammas järk-järgult välja tangidega. Kõik hambaarstid ei kasuta tange, vaid eemaldavad hamba praktiliselt täielikult spetsiaalse instrumendi abil. Protseduuri lõpus haav puhastatakse ja loputatakse. Haava peale asetatakse marlitups, mida tuleks seal hoida ca 20 minutit. Hambaarstilt saate üksikasjalikud juhised ekstraheerimisaugu ja haava koduseks hooldamiseks.
Kui hammas ei ole täielikult väljalõikunud ja asub osaliselt igeme all, eemaldatakse see tavaliselt operatsiooni teel. Tarkusehammas võib paikneda lõualuus näiteks põiki, sellisel juhul ei ole selle tavapärane eemaldamine võimalik ning see tuleb eemaldada operatsiooniga. Hammas eemaldatakse operatsiooni teel ka siis, kui hambajuured on tugevalt kõverdunud või asuvad närvi lähedal.
Kirurgilisel hambaekstraktsioonil avatakse väikese sisselõikega hamba kohal olev ige ja igeme lapp nihutatakse kõrvale. Tarkusehammas on üsna sageli ka osaliselt luuga kaetud ja see tuleb paljastada luusse puurides. On tavaline, et hammas eemaldatakse mitmes osas. Sel juhul põhjustab eemaldamine võimalikult vähe traumat hammast ümbritsevatele kudedele. Hamba osade ja juurte eemaldamiseks kasutatakse spetsiaalset kirurgilist instrumenti ning pärast eemaldamist eemaldatakse osad pintsettide või tangidega.
Lõpuks ekstraheerimiskoht puhastatakse, loputatakse ja igemelapp kinnitatakse mõne õmblusega oma kohale. Operatsioonikohale asetatakse marlitups, mida tuleb suus hoida umbes 20 minutit. Marlitups peatab verejooksu. Lisaks võib kasutada põsele asetatavat külma kompressi, mis vähendab piirkonna turset, verejooksu ja valu.
Hambaarst annab vajalikud juhised operatsioonihaava koduseks raviks.
Hammast ümbritsev piirkond tuimestatakse, mistõttu hamba väljatõmbamine ei põhjusta valu. Kohalikku anesteesiat kasutatakse nii tavapärasel eemaldamisel
kui ka kirurgilisel eemaldamisel. Kuid eemaldamise ajal võite tunda kerget survet. Protseduur saab kiiresti läbi ja selle pärast pole vaja stressata.
Lisaks kohalikule anesteesiale on alternatiiviks hamba väljatõmbamine ka sedatsiooni või anesteesia abil. Kui hamba väljatõmbamine sind hirmutab, tasuks asja oma hambaarstiga arutada. Hirmu saab leevendada mitmel erineval viisil. Meie kliinikus on spetsialiseerunud hambaarste, kes oskavad hirmuga arvestada kõikides ravisituatsioonides või eemaldada hammas kasutades sedatsiooni. Oluline on meeles pidada, et hirm hambaarsti ees ei tohiks olla takistuseks suutervise eest hoolitsemisel.
Teenuse hind sõltub eemalduse raskusest
Alates 25.- kuni operatsioonid 300.-
J. Sütiste tee 30A, Tallinn
J. Sütiste tee 30A, Tallinn